Color Line
Color Line forbinder Sandefjord på Sørlandet med Strömstad på den svenske vestkysten, to ganger daglig hele året. Her får du vite hvem som står bak det norske rederiet, hvilket skip som går til Sverige, og hva du må vite før overfarten.
Om Color Line
Innholdsfortegnelse
Om Color Line
Color Line er et norsk rederi med hovedkontor ved Color Line-terminalen i Oslo og omtaler seg som det største rederiet for internasjonal passasjer- og godstrafikk til og fra Norge. Flåten består av fem RoPax-skip som går på fire internasjonale ruter mellom sju havner i Norge, Danmark, Tyskland og Sverige: Oslo - Kiel, Kristiansand - Hirtshals, Larvik - Hirtshals og Sandefjord - Strömstad. Alle rutene går daglig hele året. I 2024 fraktet Color Line rundt 3,7 millioner passasjerer, og selskapet har rundt 3000 ansatte i fire land. Alle skipene seiler under norsk flagg i Norsk Ordinært Skipsregister.
Historie og konsern
Color Line ble dannet i 1990 ved en sammenslåing av de to norske rederiene Jahre Line og Norway Line. Jahre Line hadde allerede seilt mellom Oslo og Kiel siden 1961. På 1990-tallet vokste Color Line gjennom oppkjøp, blant annet av Scandi Line i 1998 med de korte rutene mellom Norge og Sverige. Morselskapet er i dag Color Group AS, som eies fullt ut av O.N. Sunde AS og dermed av Olav Nils Sunde og familien hans. I tillegg til skipene eier selskapet Color Hotel Skagen i Danmark.
Color Line til Sverige
Skal du til Sverige, er det ruten Sandefjord - Strömstad som gjelder. Her går Color Hybrid, ifølge rederiet verdens største plug-in-hybridskip. Skipet ble bygget ved Ulstein Verft, har gått på ruten siden august 2019 og går på batteristrøm gjennom fjorden inn til indre havn i Sandefjord. Overfarten tar rundt 2,5 timer, og fergen går to ganger daglig i hver retning hele året. Innsjekken stenger 30 minutter før avgang. I Strömstad legger fergen til på Torskholmen ved gjestehavnen. Jernbanestasjonen og busstasjonen ligger rundt fem minutter unna til fots, og sørover går E6 til Göteborg.
Color Hybrid tar med biler, bobiler og biler med campingvogn, men på enkelte avganger er det begrenset plass til bobiler og campingvogner. Tips om bestillingen finner du i guiden Med bobil til Sverige. Hunder og katter er i bilen eller i et av de 13 gratis hundeburene på dekk 9 under overfarten, og innreisereglene er samlet i guiden Med hund til Sverige. Color Line selger billettypene Economy og Flex: Economy refunderes ikke ved avbestilling, mens Flex kan endres gratis og refunderes fullt frem til avgang. Avgangene står i rutetabellen, og oversikten over fergeprisene finner du på siden Priser.
Fra Tyskland finnes det en annen vei via Norge: Color Line seiler med Color Fantasy og Color Magic over natten fra Kiel til Oslo. Ifølge rederiet er de to søsterskipene verdens største cruiseskip med bildekk. Fra Oslo kjører du til Sandefjord og tar fergen videre til Strömstad. Direkte til Sverige fra Kiel kommer du med fergen Kiel - Göteborg.
FAQ Color Line
Ofte stilte spørsmål
Spørsmål og svar om Color Line og fergen til Sverige
Hvilken fergerute til Sverige har Color Line? +
Til Sverige går Color Line på ruten Sandefjord - Strömstad. Overfarten med Color Hybrid tar rundt 2,5 timer, og fergen går to ganger daglig i hver retning hele året.
Hvor lenge har Color Line eksistert, og hvem eier rederiet? +
Color Line ble dannet i 1990 ved en sammenslåing av de norske rederiene Jahre Line og Norway Line. Morselskapet er Color Group AS, som gjennom O.N. Sunde AS eies av Olav Nils Sunde og familien hans.
Hvor stort er Color Line? +
Color Line omtaler seg som det største rederiet for internasjonal passasjer- og godstrafikk til og fra Norge. Flåten består av fem RoPax-skip på fire ruter mellom sju havner i Norge, Danmark, Tyskland og Sverige. I 2024 reiste rundt 3,7 millioner passasjerer med Color Line.
Kan jeg ta med bil eller bobil? +
Ja. Biler, bobiler og biler med campingvogn kan være med, men på enkelte avganger er det begrenset plass til bobiler og campingvogner. Mer om dette i guiden Med bobil til Sverige.
Kan hunden bli med om bord? +
Ja. Dyret er i bilen eller i et av de gratis hundeburene på dekk under overfarten. Du kan ikke oppholde deg i bilen mens fergen går. Innreisereglene står i guiden Med hund til Sverige.
Hvor finner jeg rutetabell og priser? +
Avgangene finner du i rutetabellen. Color Line selger billettypene Economy og Flex og pakker med kjøretøy. En oversikt over fergeprisene til Sverige finner du under Priser.